Zagadnienia ogólne

Przede wszystkim warto przyzwyczajać malutkie dziecko do okresowych wizyt u lekarza stomatologa. Pierwsza wizyta w gabinecie lekarskim powinna być dla dziecka przyjemnym odkrywaniem nowych rzeczy (np: siedzenie z mamą na fotelu dentystycznym i zabawa z lusterkiem dentystycznym, przy pomocy którego można zajrzeć do buzi oraz obejrzeć ząbki). Podstawowym błędem jest czekanie z taką wizytą  aż dziecko zacznie odczuwać dolegliwości bólowe i pierwsza wizyta będzie mu się już bardzo źle kojarzyć.

Niezwykle ważne jest też wypracowanie nawyku co najmniej porannego i wieczornego "mycia ząbków". Zadbanie o higienę jamy ustnej u malutkiego dziecka to działanie zgodne z zasadą, która głosi że "czego się Jaś nie nauczył to Jan nie będzie umiał". 

Nieleczone "mleczaki" mogą być ogniskiem zakażenia, zarówno zawiązków zębów stałych jak i infekcji ogólnoustrojowej.

Przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować nieprawidłowym rozwojem łuków zębowych a w konsekwencji wadą zgryzu.  

Pantomogram to zdjęcie przeglądowe, na którym widzimy jednocześnie wszystkie zęby, kości wyrostków zębodołowych, stawy skroniowo-żuchwowe. Często na pantomogramie można zaobserwować np: chorobowe zmiany okołowierzchołkowe, które nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Zdarza się także że przypadkowo zostaną "odkryte" zęby dodatkowe nieprawidłowo ułożone w kości. 

Zdjęcie to jst także przydatne w diagnozowaniu próchnicy na powierzchniach stycznych zębów, co może być bardzo trudne do ujawnienia w badaniu klinicznym.

Pantomogram jest w praktyce wykorzystywany przez każdego specjalistę (periodontolog, ortodonta, chirurg i.t.d.)

classdent.pl - zdejmowanie kamienia nazębnego, choroby przyzębia, chirurgia stomatologiczna, protetyka, lakowanie, leczenie ortodontyczne, fluoryzacja i periodontologia - Warszawa